“Заедно в час” ще работи с 18 училища от цялата страна за развиване на умения на XXI век в учениците

Дейностите са част от европейския проект FIERST, който цели да разпространи добри практики за включващо обучение, създадени от иновативни учители

Училища в Плевен, Бохот, Белозем, Гьоврен, Царев Брод, Гърмен, Ръжена, Стара Загора, Венец, Дебрен – това са само част от 18-те учебни заведения от цяла България, одобрени за участие във втора фаза на проект FIERST – From Inclusive Education to Real Scale Transfer. (вижте целия списък накрая на текста)
В продължение на една учебна година техните училищни екипи ще се обучават в теми като развиване на професионални учебни общности и стратегии за развитие на умения на XXI век в учениците. Всяко училище ще избере едно умение, по което ще работи с учениците си през цялата година, а в края й ще сподели резултатите с широка група колеги и експерти.
Обучителите от проекта са възпитаници на програмата на “Заедно в час”, натрупали опит както като учители, така и като експерти в различни организации в сферата на образованието.
Това е втората година на проект FIERST. Повече от 70 учители от осем училищни екипи от различни области на България участваха в първата година на проекта. Те преминаха през обучения и получаваха подкрепа в развиването на професионални учебни общности в своите училища. Един от ключовите изводи след първата година беше, че обмяната на добри практики между колеги и споделянето на полезни преподавателски ресурси са изключително ценни за учителите. Още за резултатите след първата година можете да прочетете в този текст.
За проекта FIERST



FIERST е тригодишен проект, финансиран от програма Еразъм +/ Ключова дейност 3/, който цели да разпространи добри практики за включващо обучение, създадени от иновативни учители и образователни експерти, които работят с ученици от уязвими общности на местно ниво, към по-широк кръг от учители и експерти на регионално и национално ниво. В консорциума, воден от „Заедно в час“, участват общо 7 партньора от България, Естония, Румъния, Великобритания и Швеция. В България партньори по проекта са „Заедно в час“, Министерството на образованието и науката и Нов български университет, а Синдикатът на българските учители е асоцииран партньор.
Добрите практики ще бъдат популяризирани чрез обучения на учители, организиране на професионални учебни общности в училищата бенефициенти и създаване на онлайн платформи за споделяне на добри практики.
Кои са всички одобрени училища:
- СУ “Св. Св. Кирил и Методий”, Гърмен, обл. Благоевград
- ОбУ “Св. Климент Охридски”, Дебрен, обл. Благоевград
- СУ “Христо Ботев”, Козлодуй
- Професионална гимназия по мениджмънт и хранителни технологии, Плевен
- ОУ “Антон Страшимиров”, Бохот, обл. Плевен
- ОУ „Христо Ботев“, Пелишат, обл. Плевен
- СУ “Любен Каравелов“, Пловдив
- ОУ “Гео Милев”, Белозем, обл. Пловдив
- ОУ” Св. Паисий Хилендарски”, Езерче, обл. Разград
- СУ “Христо Ботев”, Кубрат, обл. Разград
- ОУ “Митрополит Авксентий Велешки”, Самоков
- НУ „Станислав Доспевски”, Самоков
- Основно училище “Пейо Крачолов Яворов”, Гьоврен, обл. Смолян
- 106.ОУ “Грогорий Цамблак”, София
- Обединено училище “Св. Св. Кирил и Методий”, Ръжена, обл. Стара Загора
- Първо Основно Училище “Георги Бакалов”, Стара Загора
- Средно училище “Никола Йонков Вапцаров”, Венец, обл. Шумен
- ОУ “Св. св. Кирил и Методий“, Царев Брод, обл. Шумен
Научете повече за резултатите от първата година на FIERST.
Запознайте се с добри практики от проекта за развиване умения на ХХI век в платформата prepodavame.bg