Мнението на учениците: Може ли да се учи с телевизия


“Булсатком” и “Заедно в час” продължават сътрудничеството си с научнопопулярния ТВ пакет “Глобус” и през 2022, като 0.50 лв. от всеки месечен абонамент подкрепят работата на Фондацията за осигуряване равен достъп до качествено образование на всяко дете
Гледането на телевизия от ученици е една от онези теми, които често предизвикват полюсни мнения сред родителите и учителите. Златна среда обаче съществува и обикновено се намира в определянето на адекватен времеви лимит, качествено полезно съдържание и възможност за надграждане с истинска човешка комуникация – задаване на повече въпроси и обсъждане на гледаното.
През миналата година около съвместната кампания на “Булсатком” и Заедно в час с благотворителния ТВ пакет “Глобус” няколко пъти ви разказвахме как може гледането на телевизия да бъде много по-смислено и полезно за учениците. В края на 2021 г. решихме, че е време да попитаме и самите ученици какво мислят. Трима ученици – Мадлен, Киара и Михаил, които учат в столични училища и техните родители се съгласиха да се включат. В продължение на месец те имаха възможност да гледат програмите в ТВ пакет “Глобус” и то през специални b-box устройства, предоставени безплатно от “Булсатком”. Сега тримата ни разказват за любимите си предавания, как телевизията може да се съчетава с ученето и какво препоръчват от предаванията, които са гледали.
Мадлен и как се правят нещата



Мадлен Младенова, която е ученичка в осми клас на Втора английска езикова гимназия “Томас Джеферсън” в гр. София, споделя, че най-много е гледала научни канали и по-конкретно History 2 (H2) и Love Nature. Предаването, което най-много я впечатлява е “How do they do it?”, което разказва как се създават най-различни неща от човешкия бит и индустрия.
“Определено ми се стори супер интересно това да науча как са направени някои неща. Имаше един епизод, в който обясняваха как се прави Vegenaise. Това е веган майонеза. Определено ми се стори интригуващо.”, споделя Мадлен.
Според нея такива предавания могат да служат на учителите като материали за работа в клас, ако урокът е свързан с дадената тема. “Например, в работа в клас по история, учителят спокойно може да пусне епизод от History 2, който да е в темата на днешния урок или да го даде като домашно с въпроси или някакъв вид задача към даденото видео.”
Съветът на Мадлен към нейните връстници е да гледат повече образователни видеа в свободното си време.
“Например, когато си седят на телефона, вместо да правят нещо безполезно, да си намерят интересен и образователен канал.”
Киара и любопитните подробности от света на дивата природа



Киара Ефремова също е ученичка в осми клас, но в Националната природо-математическа гимназия “Акад. Любомир Чакалов”. За себе си споделя, че се интересува много от природата, животните и растенията, също така и от фотография. Затова и не е изненада, че каналът, който най-много харесва и гледа от пакета “Глобус” е Love Nature.
“Най-много ми хареса, защото предаванията са много интересни и също така начина на снимане и кадрите са уникални. Любимите ми предавания бяха за едно училище за орангутани в Азия и за дивите животни като малки, когато още се учат да оцеляват!”, споделя Киара и допълва, че има предавания, които вече е препоръчала на приятелите и съучениците си. “Предаването за дивите животни като малки всеки път ми дава огромно количество серотонин”, допълва още тя.
Киара ни разказва, че учи и възприема най-добре информация, когато е поднесена визуално, затова и вярва, че гледането на тези предавания ще и запомнените интересните факти и подробности от предаванията ще ѝ бъдат полезни в бъдеще, когато учи зоология. Най-любопитната подробност, която е запомнила е, че ревът на възрастните гепарди звучи по-скоро като мяукането на малките домашни котки.
Съветът на Киара към другите ученици е да си разширяват знанията с преживявания и с научно популярни предавания, защото така се научават неща много по-лесно и приятно.
Михаил и допълнителната информация, която допълва много добре това, което се учи в училище



Михаил Керемидчиев е шести клас в 61 ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” в София и силно се интересува от история. Споделя, че двата канала, които най-силно го впечатляват са Travel XP и H2, защото разказват за културата и начина на живот в другите държави, а това е информация, която го привлича и му е полезна.
“Получавам допълнителна информация, която допълва много добре това, което учим в училище.”, убеден е Михаил.
Той разказва още, че най-любопитно от каналите, които е гледал, е как се прави изкуствена ушна мида, а предаването което най-силно препоръчва Building Off The Grid, което проследява как хора строят уникални жилища в отдалечени райони сред неопитомената природа.
Михаил е сигурен, че неговите съученици ще намерят в пакета “Глобус” много от неща, които могат да обвържат с материала в училище.
“Пакетът “Глобус” на “Булсатком” е страхотен. В него ще намерите завладяващи истории, които ще провокират интереса ви. Заслужава си, Опитайте!”, споделя за край Михаил.
Ако предаванията и препоръките на учениците са ви заинтригували, препоръчваме да прочетете и препоръките на учители за интересни и полезни предавания и канали тук.
Не забравяйте, че с пакета “Глобус” не само имате възможност да гледате най-добрите научнопопулярни канали в света, но и подкрепяте работата на “Заедно в час” с дарение, което получаваме от всеки активиран месечен абонамент.
През месец януари, „Булсатком“ добави и световноизвестния ТВ канал BBC Earth, който е перфектният завършек в допълнителния ТВ пакет „Глобус“. Включва още и ТВ каналите: Love Nature HD, Love Nature 4K UHD, Travel XP, The World и History 2.
Прочетете повече:
С телевизия и през ваканцията – съвети и препоръки от учители
Препоръки за учители: Как да използвате допълнителния ТВ пакет “Глобус” в училище
Как може да се учи с телевизия? Идеи и добри практики за учители