Летни препоръки за учители: книги

По традиция в края на учебната година учителите дават на учениците списък с препоръчителна литература за четене. Ние от своя страна избрахме да направим кратък списък с препоръки за учителите – от една страна, за почивка, от друга страна – за разнообразяване и опознаване на съвременната българска литература. Точно така, тази година списъкът ни е само с българска литература.

Разкази:
Таралежите излизат през нощта – Йорданка Белева
Новият сборник с разкази на Йорданка Белева е истинско удоволствие и носталгично бягство в историите на различни хора, поколения и житейски събития. Текстовете са кратки, стегнати и толкова силни, че все по-често се убеждаваме колко е хубаво, когато поетите започнат да пишат проза – всяка дума си е на мястото.
П.П. Един от разказите се казва “Талисман”, като текста за преразказа на НВО в 7 клас. Тук обаче очаквайте истински добър художествен текст, който ще искате да препрочитате, защото трудно може да се преразкаже.
Поезия:
Единайсетте сестри на юли – Албена Тодорова
Понеже юли е почти тук и защото Албена Тодорова е автор, за когото трябва да се чува повече. Поезия, която ти помага да не си сам, когато имаш нужда да бъдеш сам. Поезия за учители с пожелание по-ясно да усещат сезоните.
- Още една лична препоръка от автора на текста
Контражур – Антина Златкова
Защото всяко име е история, а учителите всеки ден помагат на учениците да пишат своите истории.
Роман:
Направени от вина – Йоана Елми
Йоанна е автор, когото познавате от образователната рубрика на сайта Тоест (един от най-смислените медийни проекти от последните години). Само преди няколко месеца тя показа, че освен силен журналист, е и много добър автор. И тук ще оставим само анотацията на редактора на книгата – Георги Господинов:
“Роман, който влиза с взлом в детската стая на Прехода, взривява премълчаното, хваща за гърлото и започва един разговор, болезнен, но и разбиращ. Разговор, който отдавна трябваше да бъде проведен, в който има напускане и завръщане, американска мечта по неволя и вина по български. Смело, талантливо и остро писане с ум, талант и сърце. Един от най-силните дебюти, с които съм се срещал в последните години. Незаобиколим.”
Здраве и грижа за себе си:
Тайният език на тялото. Трансформиращата сила на ежедневните ни избори
Грижата за себе си започва от нас самите. В новата книга на Инес Субашка може да научите много за това как по-добре да се грижите за своето тяло, така че то да се грижи добре за вашия дух, енергия и самочувствие. Книга, която е не просто лятно четиво, а важен пътеводител за всеки учител преди отново да влезе в класната стая.
Пътешествия:
Тук не се стърпяхме и препоръките са две, защото лятната ваканция е дълга и заслужава своите пътувания – буквално или в света на книгите.
Пътеводител на хубавите места – Оля Стоянова и Живко Джаков
След като преди няколко години Оля и Живко ни заведоха по дивите места, сега е ред и на хубавите места. Точно там, където и учителите обичат да ходят, когато си почиват. Оля е умел разказвач, който прави пътеписите почти като приказки, а снимките на Живко са перфектното допълнение да си набележиш точно това място за следващото пътешествие – с колеги, приятели или дори учениците.
Поздрави от синята палатка – Петя Кокудева
В края на учебната година вярвам, че всеки учител си мечтае за една синя палатка, като тази на Петя Кокудева, и възможност да види света през нейните очи и пътешествия. Книгата е омагьосваща, лична и много любопитна – различна от повечето книги за пътувания и подплатена със страхотно писане като на любим детски писател.
Вижте още препоръки от миналата година и ни споделете вашите на newsletter@zaednovchas.bg.