Най-добрите учителски практики за годината бяха отличени на най-големия образователен форум в България

Над 400 учители, директори и образователни експерти взеха участие в тазгодишното издание на образователното събитие “Добрите практики на фокус” на 29 и 30 април в София
Арт терапевтично студио за подобряване на емоционалните компетентности на учениците; проектно-базираното обучение за отбелязване празниците на различни етноси в училище и развиване на толерантност между учениците; ученическо портфолио по биология за развиване на научна грамотност, краткосрочна памет и мотивация; и взеобхватна училищна стратегия за екологично образование и развиване на осъзнатост за глобалните предизвикателства, свързани с климатичните промени. Това са образователните практики, които тази година бяха оценени най-високо в конкурса “Добрите практики на фокус”. За втора поредна година конкурсът събира, описва и популяризира добри примери от работата на учителите в България.






Отличията бяха връчени на 29 април в София по време на най-голямото образователно събитие със същото име, което събра над 400 учители, директори и образователни експерити за обмяна на опит, вдъхновение, практически работилници и търсене на нови подходи за ангажиране на учениците през 21. век.
Организатори на конкурса и финалното събитие “Добрите практики на фокус” са фондация “Заедно в час” и образователния сайт prepodavame.bg.
Отличените практики са прегледани и оценени от експертно жури от над 40 души. В критерия за избор те търсят практиките, които са ефективни, устойчиви и подобряват благосъстоянието на децата, насърчават младежкото участие и подкрепят академичния напредък на учениците.
“Много често говорим какво не се случва в българските класни стаи, какво трябва да се промени и поправи. Това създава грешното впечатление, че не се случват смислени и вдъхновяващи неща. С “Добрите практики на фокус” искаме да покажем именно колко много ресурс и потенциал има в училищата в страната. Получихме много добри примери, които вярваме ще са полезни за учители от други училища – да намерят вдъхновение, да намерят съмишленици и да търсят нови възможности да бъдат още по-полезни на своите ученици.”
Освен награди на журито бяха връчени и награди на публиката и допълнителни специални награди на част от партньорите в събитието.
Пълен списък на отличените награди вижте в края на публикацията.

В програмата на събитието, освен награждаването на отличените добри практики, учители от цялата страна имаха възможност се включат и във важна дискусия за това как осигуряваме качествено образование на всички ученици с участието на Анелия Андреева от Националния инспекторат по образование, Десислава Кузнецова от Световната банка, образователния експерт Стефан Лазаров и Ивелина Пашова, ръководител на програма “Училища за пример” в “Заедно в час”. [очаквайте скоро запис от дискусията]
След дискусията участниците във форума черпиха от опита на д-р Рима Шор – ръководител на педагогическия колеж Банк Стрийт в Ню Йорк. Тя вдъхнови присъстващите с лекция “Овластяване на учителите”, посветена на силата и въздействието на учителската работа [очаквайте скоро запис от лекцията]. Тя проведе и две практически работилници, свързани със стратегии за подобряване благополучието и напредъка на учениците и адаптирането на добри практики от други места. Работилниците се радваха на огромен интерес от страна на учителите и помогнаха на много преподаватели да си представят как могат да иновират повече в своята педагогическа практика.
Освен от международния гост учителите на форума учиха с преживяване още през практически работилници, подготвени от учители от София, Варна, Стаза Загора, Кнежа, с. Бохот, с. Румянцево.
Първият ден на събитието срещна учителите и с над 30 образователни организации и инициативи по време на специално образователно изложение.


Във втория ден на събитието още вдъхновение и нови идеи за използване на разнообразни образователни ресурси учителите получиха по време на специални работни сесии във втория ден на събитието с Microsoft Dream Space, образователната игра Барабар на сдружение “Възможности без граници”, “Образование без граници”, “Арте Урбана Колектив”, Технократи и др.
Партньори на събитието са Национален инспекторат по образованието, Сдружение на директорите в средното образование в Република България, Съюз на работодателите в системата на народната просвета в България, Регионално управление на образованието – София- град, Център за творческо обучение, Ardes.bg, издателство Klett България, Escreo и Storytel.
Медийни партньори на събитието са НПО-портал, Капитал Кариери, Българска наука, Уча в Пловдив, вестник “АзБуки”, “Сега” и SCool Media.






Списък на отличените практики:
Награди на журито:
- Виктория Костадинова, Основно училище “Никола Йонков Вапцаров”, Селановци
- Дияна Шекерова, Средно училище “Отец Паисий”, Куклен
- Незабравка Пенкова, 134 Средно училище “Димчо Дебелянов”, София
- Нина Йорданова, Средно училище “Иван Вазов”, Стара Загора
- Специална награда за практиката на Росица Атанасова-Минева, Пето основно училище “Митьо Станев”, Стара Загора




Награди на публиката:
- Александър Митев, 32 СУ с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски“, София
- Ели Сотирова, СУ „Неофит Рилски“, Долна баня
- Величка Гонева, ОбУ „Христо Ботев“, с. Дълго поле
Специална награда на Център за творческо обучение за практика със STEM или СЕУ насоченост, предоставена от Acer for education, спечели Ваня Иванова от ОУ „Васил Левски“ – Кнежа за практиката “Escape room в часовете по география и икономика”



