Eксперти от 14 регионални управления по образованието продължават участието си в проект NEST

Второто обучение от втората година на проекта се проведе на 6 и 7 април в Старозагорски минерални бани
Експерти от 14 регионални управления по образованието (РУО) се събраха в Старозагорски минерални бани на 6 и 7 април 2023 г., за да продължат обучението си за ефективни наставници на начинаещи учители с международния проект NEST (Novice Educator Support and Training).
Обучението е второ за втората година на проекта, който дава възможност на експертите да преминат през цялостна обучителна програма за подкрепа на нови за образователната система учители (с до 5 години опит) в рамките на две учебни години. Проектът се реализира в 6 държави (България, Австрия, Белгия, Румъния, Испания, Великобритания) от консорциум от 16 партньора.
Обучението в Стара Загора надгражда наученото до момента и се фокусира върху това наставниците да подкрепят начинаещите учители в развиването на социално-емоционално учене в класните стаи и как да планират, анализират и осмислят резултатите от работата си с учениците. Експертите преминаха през дейности за подкрепа, с които да помагат на учителите да набележат следващи стъпки за развитие, като използват данните от различни видове оценявания на учениците – формиращо оценяване (по време на часа), сумативно (традиционно) оценяване и автентично (оценяване в реална ситуация).
Вижте снимки от обучението:






















,,Темата за оценяването на учениците е колкото позната на всички, които са били в образователната система, така и незаслужено възприемана по-скоро с негативни емоции и от учители, и от ученици, защото се свързва основно с получаване на количествена оценка. През работата с наставниците се опитваме да развием перспективата на начинаещите учители за оценяването като инструмент, част от процеса на учене, който подпомага много ефективното учене на учениците, но и служи за подобряване преподаването от страна на учителите” – коментира основната тема на срещата Мирена Петрова, координатор на проекта за България и старши специалист ,,Стратегически партньорства” в “Заедно в час”.
По време на обучението експертите обсъждаха активно наблюденията от работата си, разделени в предметни области, за да задълбочат разбирането си и чрез обмяна на опит. В края на двудневното обучение те споделиха висока оценка за практическата насоченост на обучението, както и че си взимат нови идеи за подкрепата на новоназначени учители, както и идеи, които да използват в работата си с всички учители от своята област.
Обучители по проекта, както и до момента, са представители на фондация ,,Заедно в час”, Регионално управление на образованието – Враца и университетски преподаватели.
Старозагорското обучение беше открито от д-р Нели Колева, ръководител на проект NEST и на екип ,,Стратегически партньорства” в “Заедно в час”. В събитието като официални гости се включиха още представителите на дирекция „Политики за стратегическо развитие, квалификация и кариерно развитие” в Министерство на образованието и науката – г-жа Полина Фетфова, началник отдел ,,Квалификация и кариерно развитие”, и г-жа Ремдие Ибрям, главен експерт в дирекцията. Траян Траянов, изпълнителен директор на фондация “Заедно в час”, и Милена Йолдова, началник на РУО Стара Загора, също поздравиха участниците и активно се включиха в споделянето на добри практики за по-ефективна подкрепа на начинаещи учители.
Във втората година на проекта участват 52-ма експерти от 14 регионални управления на образованието. Всеки от тях подкрепя по трима начинаещи учители – със стаж до 5 години в системата на образованието.
Проектът NEST, който стартира през март 2021 г., е мотивиран от въпроса как трябва да изглежда една ефективна програма за новоназначени учители и техните наставници. В търсене на отговор се обединяват образователни експерти от 5 европейски държави и 7 образователни системи. Целта им е да апробират обучителна програма за ментори на начинаещи учители, която след това да прерасне в държавни политики. Партньори по проекта са Министерството на образованието, синдикат Образование към КТ “Подкрепа” и “Заедно в час”, които са и координатор на консорциума. Оценката на въздействието се осъществява от изследователи в университета Дуисбург – Есен, Германия.
Прочетете още:
Етикет:NEST, наставници, обучение, проект NEST, проекти