В Плевен се проведе първото обучение за втората година на проект NEST (галерия)

Първото обучение на участниците във втората година по международния проект NEST (Novice Educator Support and Training) се проведе на 03 и 04 ноември 2022 в парк – хотел „Кайлъка” – гр. Плевен.
52 експерти от 14 регионални управления на образованието продължават участие във втората година на проекта в България. Всеки от тях подкрепя по трима начинаещи учители със стаж до 5 години в системата на образованието.
Обучението в Плевен е първото присъствено обучение след падането на противоепидемичните мерки. Експертите споделяха активно опита помежду си, разделени в предметни области. Фокус на обучението бяха темите за създаване на визия за учениците, планиране на урок с ученика в центъра, ефективно управление на класната стая и стратегии за рефлексия с учител след наблюдение на урок.
В обучителния екип по проекта за втора година участват представители на фондация„Заедно в час”, Регионално управление на образованието – Враца и университетски преподаватели.
Обучението беше открито от д-р Нели Колева, ръководител на проект NEST и на екип„Стратегически партньорства” в Заедно в час. Г-жа Ремдие Ибрям, главен експерт в дирекция „Политики за стратегическо развитие, квалификация и кариерно развитие“ към Министерството на образованието и науката, председателят и заместник – председателят на Синдикат„Образование” към КТ„Подкрепа” – д-р Юлиян Петров и г-н Георги Шошев, партньори по проекта, поздравиха участниците и активно се включиха в споделянето на добри практики за по-ефективна подкрепа на начинаещи учители. Г-жа Албена Тотева, началник на Регионалното управление на образованието – гр. Плевен, приветства участниците в обучението, а изненадата за втория обучителен ден беше изпълнение на ученици от Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков”, гр. Плевен, специален поздрав от плевенските домакини.
„Обучителната програма по проекта е базирана на добрите европейски практики в подкрепата на начинаещи учители. През втората година на проекта си поставяме за цел да ги обогатим и направим максимално полезни за контекста в нашата образователна система”, споделя д-р Нели Колева.
Тя допълни, че експертите в регионалните управления на образованието са ключови, защото познават местните предизвикателства и възможности и улесняват обмена на добри практики.
„За съжаление, често забравяме, че те също имат нужда от обучение и подкрепа, за да са максимално ефективни в работата си. Затова се радваме, че заедно с партньорите ни от МОН и КТ Подкрепа и благодарение на Ключова дейност 3 на Програма Еразъм + можем да направим тази инвестиция в професионалното развитие на колегите-експерти. Сформирахме силна общност и вярваме, че тя ще се разраства с времето и все повече колеги ще могат да се възползват от модулите, които заедно разработваме и апробираме”, сподели още Нели Колева.
След обучението участниците споделиха, че си тръгват с нови идеи за по – ефективна подкрепа на начинаещите учители, както и удовлетворение от общуването и споделянето на опит с колеги от страната.
Проектът NEST, който стартира през март 2021 г., е мотивиран от въпроса как трябва да изглежда една ефективна програма за новоназначени учители и техните наставници. В търсене на отговор се обединяват образователни експерти от 5 европейски държави и 7 образователни системи. Целта им е да апробират обучителна програма за ментори на начинаещи учители, която след това да прерасне в държавни политики. Партньори по проекта са Министерството на образованието, синдикат Образование към КТ„Подкрепа” и„Заедно в час”, които са и координатор на консорциума. Оценката на въздействието се осъществява от изследователи в университета Дуисбург – Есен, Германия.
Прочетете още:
Наставничеството като скрито оръжие срещу текучеството в учителската професия
Повече за проект NEST
Етикет:NEST, Европейски проекти, наставничество, Плевен