Полезни ресурси за деца (и възрастни) във връзка с войната в Украйна

Военният конфликт в Украйна, който вече повече от месец бушува на километри от България, провокира много учители, партньори от НПО сектора и медиите да ни пишат с въпроси, идеи и съвети как да подкрепим децата (и бягащите от войната, и децата тук в България).
Вярваме, че в този момент е важно всеки да бъде полезен с каквото може и да опитаме да намалим страданието на най-уязвимите, които са пряко засегнати от войната.
Затова и на тази страница в сайта събираме полезни ресурси, статии и идеи, които могат да са полезни на учители, НПО организации и родители (български и украински).
Идеята ни е да поддържаме и допълваме тази страница докато има нужда от нея и е полезна. Ако искате да споделите ресурс, ценна информация или възможност, която да включим, изпратете я на b.daneva@zaednovchas.bg
Заедно за децата на Украйна – полезна информация и новини от Национална мрежа за децата.
Bulgaria for Ukraine– Единен портал за хора, засегнати от войната. Съдържа информация за временна закрила, национални горещи телефони номера, възможност за подкрепа за евакуация и друга полезна информация. Сайтът е преведен на украински език.

Занимания и образователни дейности за възрастни и деца от Украйна
Отворена фейсбук група за споделяне на информация за образователни занимания Освіта та дозвілля українських дітей-біженців/Образование- свободно време.
Безплатно онлайн обучение за ученици 5- 11 клас по английски език, украински език, математика, роботика от училище по роботика и математика в Харков. ЛИНК.
Документ с официална информация относно образованието и обучението на разселени деца от Украйна. Съдържа полезни ресурси на украински език – линкове, проекти, игри, материали и пр.
София
- В „Музейко” работи детски център за деца бежанци от Украйна, който ще им даде възможност за образование, игри, творчество и подкрепа. Има опция за полудневна грижа с храна и занимания – от 9:30 до 13:30 часа и от 13:30 до 17:00 часа, както и целодневна от 9:30 до 17:00ч. Контакт: united@muzeiko.bg, Тел: +359 882 211 704.
- ЧОУ “Света София” организира безплатни съботно-неделни занимания с деца на украински бежанци, които ще продължат докато е необходимо. Сградата на училището се намира на ул. Морени 7 в кв. Бояна. Необходимо е предварително записване. Повече подробности вижте тук.
- Сдружение за споделено учене ЕЛА – от 04.04.2022, всеки работен ден от 14 до 17 ч. офисът на Сдружение ЕЛА ще е отворен за ученическа занималня – децата ще са разделени на две групи – от 1-ви до 4-ти клас и от 5-ти до 7-ми клас. С по-малките ученици ще работи начален учител с руски език, а с по-големите сме предвидили занимания с преподаватели по хуманитарни, точни и природни науки.
Телефони за записване:
Таня (руски език) – 0888 905 253
- Фондация за децата в риск по света и Сдружение за споделено учене ЕЛА организират специално обособено пространство за игра и ранно детско учене на адрес: София, ул. Княз Борис I, 133, ет.1 Услугата е безплатна!
Контакти и телефони за записване:
Свитлана (украински език) – 0887 736 956
Таня (руски език) – 0888 905 253
- Безплатни уроци по български език за украинци (над 16 години) и безплатни уроци по роботика и архитектурна работилница за деца от Украйна (над 6 години) от Академия “Никола Тесла”.
Уроците се провеждат всеки петък от 12 до 14 ч. или от 14 до 16 ч. (За децата архитектурната работилница е от 12 до 14, а курсовете по роботика от 14 до 16). Академията се намира на бул. “Цариградско шосе” 17 (близо до Орлов мост). Необходимо е предварително записване на тел./Viber +359889074000 или +359888955097, за да ви очакваме.
- Център за детско развитие „Психомоторика за всички деца“ организира простраство за игра и подкрепа на украински деца всеки делничен ден от 13 до 16 ч. Записване тук или на тел. 0885416841 или 0888800491.
- Школата за музика RockSchool осигурява безплатно възможност за деца, които бягат от войната, да започнат или продължат своето музикално обучение. На място се осигуряват инструменти и пълно оборудване за целите на уроците. Контакт: Боян Симеонов boyan@rockschool.bg
- От петък 25 март Академия “Никола Тесла” отваря вратите на Академията в София за семейства, бягащи от войната. Всеки петък (12:00 – 14:00) за възрастни (16+) уроци по български език (през руски), а за децата (6+) – архитектурна арт работилница. Всеки петък (14:00 – 16:00) канят възрастните (16+) на уроци по български език (през руски), а децата (6+) на занимания по робoтика. Ще ги откриете в София на бул. “Цариградско шосе” 17 (близо до Орлов мост). Необходимо е само предварително да се обадите или да пишете на тел./Viber +359889074000 или +359888955097, за да ви очакват.
- Училища “Европа” предлагат уроци по английски език за деца (8-19) от Украйна два пъти седмично или в събота. Информация и регистрация: +359 887726077, +359 897863961.
- Комуникационен център “Добре дошли в България!”– място за нови запознанства, социализиране и игри, организира всекидневни занимания от 13:00 – 16:00 ч. всеки делничен ден. Можете да следите програмата на
- Американският колеж в София ще отмени таксата, покриваща разходите за обучение за учебната 2021-2022 година за бягащите от войната украински ученици като акт на солидарност и подкрепа. Разселените ученици, които желаят да продължат обучението си в колежа и през учебната 2022-2023 г., могат да кандидатстват за финансова помощ.
- St. George International School and Preschool ще приеме деца и ученици от Украйна , съобщиха за Данибон от частното училище. Ще се предостави безплатно обучение за до 10 деца в детската градина, в също и за 2-ма осмокласници в училището. През лятото украинчетата са поканени на летен лагер. Семействата със статут на бежанци от Украйна, които биха искали да запишат децата си в St. George International School and Preschool, могат да се свържат с нас на следния имейл адрес: admission@stgeorgeschool.eu.
- „Основно прогресивно училище“ в София отваря класните си стаи за украинските деца, съобщи за Данибон родител. На сайта на училището е поместена допълнителна информация:.
- Частни училища „Образователни технологии“ обявяват прием на деца на украински бежанци от 1. до 12. клас в редовни учебни занятия, като се осигурява достъп до редовни часове по английски език, немски език и испански език. В останалите часове тези ученици ще бъдат гости, а при организация за работа на украински учители, те ще имат и часове по роден език, както и по другите предмети. Обучението и изхранването на учениците на бежанците ще бъде за сметка на училището.
- Американският университет в България (АУБ) активно подкрепя настоящите си украински студенти и предприе сериозни стъпки, за да гарантира тяхното благополучие и способност да продължат обучението си. Вратите на университета са отворени за всички разселени украински студенти, които могат да продължат обучението си на английски език, търсейки или намерили убежище в България поради войната в Украйнa. АУБ също така приветства учени и преподаватели бежанци в рамките на институционалния си капацитет. Университетът ще осигури настаняване и подкрепа за такива учени.
- УЦ Решение в София отваря врати (напълно безплатно) за украински деца от 5 до 10-годишна възраст, съобщиха от учебния център в писмо до Данибон. Заниманията са от понеделник до петък , от 8:30 до 14:00 часа. Ще има обучение по математика, английски, български и арт. Оставяме мейл и линк за съдействие:
Контакти: info@reshenie.bg ; Facebook: @reshenie.bg ☎️ 088 238 0000/0887 245984 ул. Ген. Гурко 62/64;
- Всяка сряда в Salted Café Sofia от 15 до 17 часа имаме обучение по български език на деца от Украйна, почерпка и арт занимание. Тази сряда – на 20 април – тематиката е великденска. Подготвяме подарък за всяко дете. Имаме място за 20 деца, но ако дойдат повече, още повече ще се радваме. Необходимо е само предварително записване при Теодора Николова, или в съобщение до Salted Cafe, където Ви е най-удобно!
Бургас
- Център за подкрепа на личностното развитие, Бургас, приема деца от Украйна.
Варна
- Украински културен център организира различни събития за деца – занимания за най-малките, курсове по български език за украинци и по украински език за българи и др. Контакти: гр. Варна, кв. Чайка, ул. “Търговска”, павилион 118. Телефон за контакт: 089 3667 669.
- СК „Супер спорт-Варна“ съвместно с Дирекция „Спорт“ към Община Варна предлагат безплатни тренировки по лека атлетика за деца на бежанци от Украйна. За контакт Симеон Попхлебаров +359 898 260 263; За високо спортно майсторство или съдействие за прием в Спортното училище: Руслан Грозданов +359 889 625 839.
- Център за съдействие на бежанци от Украйна – официален сайт на Областна администрация – Варна в подкрепа на бежанците от Украйна.
- Академия „Никола Тесла“ – Варна има готовност да посрещне деца от Украйна на възраст от 4 до 6 години, които искат да се занимават с Robo English (роботчета, математика и английски език) – бул. „Княз Борис I-ви“ 46, ет. 2 – на главната, близо до хотел „Черно море“. Моля, обадете се предварително на +359888955097 (тел. или Viber) и +359889074000, за да Ви очакваме.
Габрово
- Разяснителни срещи с украинските граждани за възможността, която им дават получените регистрационни карти с личен номер. Повече информация ТУК.
Добрич
- Частно училище „Леонардо да Винчи” в Добрич се включват активно в оказването на помощ на украинските бежанци, пристигнали в града. През уикенда се провеждат съботно – неделни занимания за украински деца, които са предпочели да продължат обучението си в онлайн формат по украинската програма. Останалите ще могат да посещават часовете в училището.
Стара Загора
- Фондация „Кукуряк“ осигурява образователни дейности, учебна занималня, вкл. спортни занимания, игри на открито и др. за деца от предучилищна възраст до 4. клас в сградата на Туристическо дружество „Сърнена гора“; Контакти и записване: 0883527878, kukuryakschool@gmail.com.
Пловдив
- Почетното консулство на Украйна в град Пловдив организара курс по български език с преподавател Светлана Мориканг. Всяка сряда и петък (17:00-19:00). Контакти и предварително записване на номер +359882883918.
Хасково
- СК “Мега спорт”, гр. Хасково предлага безплатни тренировки по аеробна гимнастика. Могат да се посещават занимания 3 пъти седмично (понеделник, сряда и петък) по 1 час ( от 17:15 до 18:15ч.). За повече информация:Тел.: 0877330392- Дияна Димчева, Email: didi_sportaerobik@abv.bg
Ресурси за деца бежанци и тяхното обучение
- Буквар за деца с различен майчин език – безплатно онлайн от Заедно в час, Едюкарт и Тръст за социална алтернатива и prepodavame.bg
- Свободни образователни ресурси за украинските деца от Образование без раници
- Безплатни детски книги на украински
- Украински учебници на издателство Ранкок през e-prosveta и безплатни учебници на “Просвета” за деца бежанци
- Малък българо-украински разговорник за училище от “Книговище“.
- Министерство на образованието и науката осигурява безплатни устройства за временно ползване за всички деца от Украйна, които продължават виртуално своето обучение. За регистрация ТУК.
- Множество ресурси и линкове на украинки език.
Как да говорим с децата за войната (за родители и учители)
- Децата бежанци – как да разпознаем травмата и да окажем подкрепа
- Как да говорим за конфликти безпристрастно – Примерен урок в 5 стъпки
- Как да измерим психологическото благополучие на учениците? + Инструмент за сваляне
- Как да говорим с детето си за войната
- Как да окажем емоционална подкрепа на децата и тийнейджърите по време на война?
Поредица разговори от Софийска платформа:
- “Как говорим за войната в Украйна в училище?” с проф. Христо Тодоров (НБУ) и проф. Момчил Методиев (НБУ).
- „Дезинформация, хибридна война и стратегии за справяне“ с доц. Ралица Ковачева (СУ).
- „Психологически аспекти в разговора за войната“ със Златко Теохаров, психотерапевт.
Текстове и помагала от Софийска платформа:
„Инструменти за преподаване на история на близкото минало“
Виж глава „Видео“ (42-44 стр.) – Чрез филмите се разказват лични истории и се представят историческите събития от близкото минало от гледна точка на индивида. Специално организирани в училище филмови прожекции и дискусии с авторите могат да допринесат за адекватното поднасяне и разбиране на историческия материал. Учениците имат възможността да сравнят разкази за близката ни история както от официалните източници, така и от личните спомени и истории.
Виж глава „Устна история“ (48-54 стр.) – Този метод дава възможност на учениците да съпреживеят „голямата“ история и така да разбират по-добре истинските истории и събития от близкото ни минало.
Виж глава „ИКТ“ (56-61 стр.) – Този метод е пожелателен и макар да страни от темата, той помага на учениците усвояват умението да възприемат по-лесно информацията и да бъдат заинтригувани да учат. Това драстично може да повиши резултатите и ефективността на останалите методи.
Виж глава „Мозъчна атака“ (68 – 73 стр.) – Тя позволява да се направи проверка дали учениците са запознати с дадена тема, дали знанията им се базират на популярни тези, на лични истории или на прочетена информация. Brainstorming също така помага на учителите да фокусират учениците върху темата, активирайки всички познания и асоциации. Методът може да се използва както за по-абстрактни теми, така и за по-специфични, но трябва да се има предвид нивото на запознатост на учениците.
Виж глава „Дискусия/дебат“ (74-75 стр.): Чрез този метод учениците развиват способностите си да оценяват фактите, да разпознават манипулативните и пропагандни тези, да мислят самостоятелно, да развиват собствени тези и да изразяват структурирано мислите и тезите си. Този метод ще им помогне да изразяват ясно тезата и мнението си по даден въпрос, след като са усвоили базовите знания за понятия, стратегии и власт и да създават свои съждения.
„Какво се случи преди ’89-та? Исторически сборник за комунизма в България уроци от миналото“
- Виж глава „СТУДЕНАТА ВОЙНА: БРАТСКИТЕ ДЪРЖАВИ И ГОЛЕМИЯТ БРАТ“ (51-65 стр.) – В тази глава е изложена подробна и ясна картина, за това какво представлява Студената война и в каква ситуация са поставени страните от Източния блок. Допълнена е с информация за това как се разпадат режимите в тези страни. Може да видите и видеото, което изготвихме по темата в партньорство с Уча.се тук.
- Виж глава „ТОТАЛИТАРНИТЕ РЕЖИМИ И РАЗБИРАНЕТО ЗА КОМУНИСТИЧЕСКОТО МИНАЛО“ (130-145 стр.) – Тя представя по изключително достъпен начин основните характеристики на различните видове режими на управление, за да добие ученикът изяснена представа за приликите и разликите между тях и да може да създава преценка, до кой режим се доближава най-много дадена власт. Може да видите и видеото, което изготвихме по темата в партньорство с Уча. тук.
„Помагало за гражданско образование за 11.клас“
- Виж Тема 1.1. „СВОБОДА, ГРАЖДАНИ И ВЛАСТ“ (47 – 66 стр.) – работата по тази тема ще допринесе за това учениците да разбират по-добре механизмите на властта в различните социални единици, както и да са по-запознати с начините за активно гражданско. Освен това, в този раздел ученикът ще се запознае с доста актуални в момента понятия като „суверенитет“, „свобода“, „легитимност“ и много други.
- Виж Тема 1.2 „ПОЛИТИКА, ДЕМОКРАЦИЯ И ВЪРХОВЕНСТВО НА ЗАКОНА“ (67 – 85 стр.) – След работа по темата с учителя, ученикът придобива ясна представа за понятието демокрация и неговите проявления – представителна и демокрация на участието. Разбира разликите и взаимодействията между политическо управление, политическо управление и политическа култура. Осъзнава негативното влияние на нелегитимната намеса във властта, корупция и манипулация.
- Виж Тема 1.3 „ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ“ (86 – 114 стр.) – Чрез тази тема учениците ще добият познания за различните форми на гражданско участие в България и ЕС. Те ще развият способността да осъзнават възможностите на критическата публичност за противодействие на медийни манипулации и политически популизъм, да разбират коригиращо въздействие на политическата власт.
- Виж Тема 3.3 „КОНСТРУКТИВНО ОБЩУВАНЕ И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ (стр. 244 – 276) – Тази тема от помагалото е изключително полезна, тъй като чрез нея учениците ще могат да свикнат да анализират критично информацията за конфликтни ситуации (като настоящата), на която попадат в разнообразни източници (медии, социални мрежи, приятелски кръг) и да формират преценка, за това дали събитията са представени чрез конструктивно общуване или чрез стратегии на противопоставяне и манипулативни методи. Основните понятия, за които става въпрос в тази тема, като „конфликт“, „солидарност“, „диалог“, „доверие“, „конструктивно общуване“, ще способстват за това учениците да имат по-ясна представа за настоящата ситуация в Украйна и как да адресират темата при разговорите помежду си.
Други възможности и ресурси в подкрепа на учители и родители
- Насоки за закрила на разселени деца и деца бежанци във и извън Украйна
- Възможности за работа на украински граждани
- Безплатни консултации с неонатолог и педиатър за деца и семейства от Украйна (за цяла България).
- Наръчник за бягащите от Украйна, търсещи закрила в Република България от „Академия за гражданско образование“ под редакцията на адвокати– “Вътре сме събрали и схематизирали всичко, свързано с процедурите по бежански/хуманитарен статут, образование, социално подпомагане, отваряне на банкова сметка, изисквания към шофьорите и личните им автомобили, с линкове към министерството и адреси, към които да се обърнат. Наръчникът е плод на доброволческа инициатива, желание на студенти юристи да помогнат с това, което могат. Превели сме го на 3 езика – български език, украински език и английски език.”
- Социалната услуга „Звено майка и бебе” към Комплекса за социални услуги за деца и семейства в гр. София към момента разполага с 5 /пет/ места за бременни жени и майки с деца до 3г. Повече информация можете да откриете ТУК.
Етикет:бежанци от украйна, подкрепа, полезно, украйна