Тържествено събитие отбеляза края на втората година на международния проект NEST в София

През следващите месеци предстои да бъде публикуван финалния доклад за проекта и експертната оценка на Университета в Дуисбург, Есен
“Винаги съм вярвала, че може да постигнем успех, само когато вършим работата си със сърце. Днес се чувствам съвсем на мястото си тук, защото пътят, който вие сте извървели може да бъде посока, в която да вървим. Вашият пример – на 14 РУО-та – може да бъде предаден в цялата страна. Разбирам, че е изключително трудно да съчетаваш различни роли в рамките на деня – от административни задачи и подкрепа. Но ние наистина имаме шанса чрез вас да вдъхновим, задържим младите учители и те да създадат същите условия за нашите деца. Вие вече сте извървели първите стъпки, а наш ангажимент е да продължим пътеката.”
с тези думи Мариета Георгиева, заместник-министър на образованието и науката, се обърна към гостите на финалното събитие за участниците в международния проект NEST (Novice Educator Support and Training) в България.
Събитието се проведе на 7 юли в София с участието на над 70 гости – експерти от регионалните управления по образованието, представители на Министерство на образованието и науката, учители, Синдикат ,,Образование” към КТ ,,Подкрепа” и екипа на фондация ,,Заедно в час”.

























Проект NEST стартира през март 2021 г. и търси отговор на въпроса как трябва да изглежда една ефективна програма за новоназначени учители и техните наставници. Проектът обединява образователни експерти от 5 европейски държави и 7 образователни системи. Целта им е да апробират обучителна програма за ментори на начинаещи учители, която след това да прерасне в държавни политики. Проектът се реализира по Ключова дейност 3: Подкрепа за реформиране на политиките на Програма „Еразъм+“ и е финансиран от Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура на Европейската комисия.
В България 60 експерти от 14 регионални управления по образованието преминаха през цялостна обучителна програма за подкрепа на нови за образователната система учители (с до 5 години опит) в рамките на две учебни години.
По време на събитието експертите, които взеха участие в проекта, получиха сертификати за своето участие, а за Регионалните управления по образованието имаше специални плакети. Специална изненада за всички гости бяха блиц интервютата с част от участници в проекта – учители и експерти.
Вижте ги и вие:
Сред официалните гости на събитието бяха още Полина Фетфова, началник отдел “Квалификация и кариерно развитие” в МОН, д-р Юлиян Петров, председател на синдикат Образование към КТ “Подкрепа”, Лорета Колева, началник на РУО Враца и д-р Анелия Андреева, директор на националния инспекторат по образование. Ето какво споделиха те пред присъстващите:
Полина Фетфова, началник отдел “Квалификация и кариерно развитие” в Министерство на образованието и науката:
“Аз съм изключително благодарна за професионализма, който показахте по време на проекта. Вие имахте невероятния шанс да бъдете обучавани от един много добър екип по различен начин, за да погледнете по различен начин и на вашата работа. Дано да се чувстваме все така удовлетворени от нашата работа и да постигаме същите резултати и с учениците. Този проект утвърди партньорството ни и ни помогна да имаме различен поглед върху работата си”
Според д-р Анелия Андреева, директор на националния инспекторат по образование, има нужда от квалификация и подкрепа на новите учители – този проект помага на младите учители и колегите експерти да се премине този праг от влизането в професията до оставането в професията. Следващата стъпка след обучението е прилагането – имаме теорията и знанията, но въпросът е как това да влезе в класната стая – вашият проект помага за това. Практиката, която прилагате с проекта е чудесна – ние изпълняваме една и съща мисия – да помогнем в училище да има качествено образование.
Д-р Юлиян Петров, председател на синдикат Образование към КТ “Подкрепа” посочи, че се е убедил, че проектът е едно ново начало за една много важна политика – за задържане на младите учители.
“Това, което правите вие, уважаеми експерти, да стане една политика, която да стане приоритетна за министерството – младите учители имат нужда от тази подкрепа. Трябва да подкрепяме експертите в РУО, защото те имат важната роля да помагат, мотивират учителите у нас – пожелавам ви да продължавате да подкрепяте учителите все така успешно”.
През следващите месеци предстои да бъде завършен финалния доклад и експертната оценка за проекта, която се изготвя от Университета в Дуисбург, Есен, Германия. През 2024 г. Опитът от проекта и най-ценните изводи ще бъдат представени на специално събитие в рамките на форума “Добрите практики на фокус”.
Резултатите от междинната оценка може да видите видеото: