10 креативни идеи за споделяне на добри практики между учители


Споделянето на опит, добри примери (или грешки) е един от най-добрите начини за учене в училищния колектив (а и не само). Понякога обаче самият процес на споделяне и описването на конкретните практики се превръща в муден, бюрократичен и времеемък процес. В тази публикация споделяме един кратък списък с идеи, които разчупват процеса на обмяна на опит. Използвайте ги, за да насърчите целенасоченото и регулярно споделяне между учителите в училище, а това означава повече учене, повече обмяна на идеи и по-сплотен колектив.
Ако имате допълнителни идеи и предложения как да допълним списъка, пишете ни на newsletter@zaednovchas.bg и ще го допълним с тях.
- Организирайте Бързи срещи за споделяне на добри практики. С определена регулярност в края на големи срещи с колеги (съвещания, срещи на методически обединения, ПУО) организирайте Бързи срещи за споделяне на добри практики. Те могат да са и тематични, спрямо цели на училището или актуална тема на обучение, което скоро сте преминали. Всеки колега има по 2 минути да разкаже своя добра практика, след това е ред на другия. После двойките се сменят. В края всеки споделя онези практики, които най-много са го впечатлили и за които иска да научи повече. Призьорите разказват по-подробно в следваща среща/обучение.
- Предизвикайте колегите да направят топ три на най-успешните практики/подходи, които използват в час, за да ангажират вниманието на учениците (или друга важна тема за училището). След това всеки трябва да тества поне един нов подход, вдъхновен от споделянията на колегите. Не забравяйте да обсъдите резултатите и какво е проработило и какво не, защо и как може да е по-успешно с друга тема.
- Поканете колега да гостува във вашата класна стая и да наблюдава ваш час, а след това му гостувайте и вие – след това обменете идеи, впечатления и размисли за подобрение.
- Разгледайте категория “Добри практики” на сайта prepodavame.bg, харесайте си практика и опитайте да я приложите през следващия месец в своята класна стая/училище (изцяло или отчасти).
- Организирайте специална вечер/следобед на успехите (или вечер на провалите) в края на срока. Направете събитието по-неформално – с хапване, напитки и възможност за свободни разговори около споделянията на колегите.
- Направете читателски клуб с колеги учители за книги, свързани с преподаване и педагогика, в училище. Всеки месец някой може да разказва за книга, която е прочел, как прилага наученото в работата си и какво му помага.
- Присъединете се към фейсбук групата Prepodavame.bg – от учители за учители и задайте въпрос, свързан с вашата работа, за който търсите отговор от известно време.
- Залепете на стената в учителската стая голям лист, на който всеки от колегите да напише своите професионални нужди с оглед на изминалия срок. След това насърчете колегите да преглеждат нуждите и да споделят идеи регурярно.
- Направете абонамент на училището си за prepodavame.bg – след първия месец, споделете в големия екип какво от сайта ви е най-полезно и защо бихте го препоръчали на колеги.
- Включете се в “Добрите практики на фокус” до 15 февруари – споделете своя опит и успешни примери от класната стая в най-голямата инициатива за събиране на добри педагогически практики в България.
Прочете още: