Среща в Пловдив отбеляза края на първата година за българските участници в проект NEST

Експертите от регионалните управления на образованието, техните обучители и представители на институциите обсъдиха постигнатите резултати по проекта и се включиха в творческа работилница
“Мисията ни има обща цел, чийто фокус са децата, и това осмисля усилията, които ще положим заедно”. Така група експерти от регионалните управления на образованието се обърнаха към начинаещите учители, които подкрепят по време на работата си в проекта NEST (Novice Educator Support and Training).
Обръщението беше изготвено по време на заключителната среща на българските участници в проекта, която се състоя на 29-ти и 30-ти юни в Пловдив. На нея освен 57 от експертите, които се обучават по проекта, присъстваха техните обучители и представители на институциите, сред които зам.-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева.
Мариета Георгиева, зам.-министър на образованието и науката се включи в събитието Д‑р Юлиян Петров, председател на синдикат Образование към КТ “Подкрепа” Нели Колева, ръководител на проект NEST и на екип “Стратегически партньорства” в “Заедно в час”
Срещата даде възможност на участниците в проекта да общуват на живо за първи път след премахването на противоепидемичните мерки.
Нели Колева, ръководител на проект NEST и на екип “Стратегически партньорства” в “Заедно в час”, представи резултатите, постигнати досега, и очерта предстоящите дейности.
“Работихме с над 180 учители, осъществихме над 500 посещения на класни стаи, споделяхме предизвикателствата и решенията, но най-важното е, че изграждаме общност на подкрепа и споделяне. Никой от нас няма всички отговори, в подкрепата на начинаещите преподаватели никога няма готови решения, затова инвестицията в активна и споделяща професионална учеща общност е ключова”, каза Колева.
Данните, събрани от учени в Университета Дюсбург-Есен, които са оценители на проекта, сочат, че уменията на РУО експертите за ефективно наставничество на начинаещи учители са се подобрили по време на проекта. Над 90% от участващите експерти са съгласни или силно съгласни, че вследствие на обученията се чувстват подготвени да подкрепят самостоятелно учителите. Това е свързано и с факта, че в резултат на обученията мнозинството от експертите се чувстват по-уверени в ролята си, което пък вдъхва по-голямо доверие на учителите.
През следващата година експертите ще продължат работата си с нови трима начинаещи учители, като същевременно получават допълнителна подкрепа от обучителите. Сред предизвикателствата, които експертите трябва да преодолеят, е постигането на по-висока ангажираност на учителите при работата с наставник и допълнително подсилване на доверието между двете групи.
Освен, че послужи за платформа на дискусиите, срещата позволи на експертите да се опознаят и да работят в екип по забавни задачи, използвайки практиките, които те самите предават на начинаещите учители.
Експертите бяха въвлечени в своеобразен фестивал на изкуствата. Те бяха разделени по групи и всяка от тях получи задача да създаде различен вид произведение. Сред произведенията бяха трейлър за филм, който описва проекта, писмено обръщение към начинаещите учители и сценка, възпроизвеждаща предизвикателна ситуация от опита на експертите.
“50% от новопостъпилите учители ще напуснат системата до две години. Вие няма да можете да подкрепите и предотвратите това за всеки от тях. Но за хората, с които работихте тази година, подкрепата ви вероятно означава всичко”, каза Нели Колева в заключение на срещата.
Проектът NEST, който стартира през март 2021 г., е мотивиран от въпроса как трябва да изглежда една ефективна програма за новоназначени учители и техните наставници. В търсене на отговор се обединяват образователни експерти от 5 европейски държави и 7 образователни системи. Целта им е да апробират обучителна програма за ментори на начинаещи учители, която след това да прерасне в държавни политики.
В България през обученията преминават 60 експерти от 14 регионални управления на образованието. Партньори по проекта са Министерството на образованието, синдикат Образование към КТ “Подкрепа” и “Заедно в час”, които са и координатор на консорциума.
Повече за проект NEST можете да намерите на zaednovchas.bg/nest.