Девет училища ще получат финансиране от 240 000 лв. от второто издание на програма “Учим заедно”

Девет училищни проекта от седем населени места впечатлиха експертното жури във второто издание на програма “Учим заедно”. Училищата ще получат финансиране в общ размер от 240 000 лв. за реализирането на проектите през учебната 2023/2024 г., за да подкрепят целенасочено учениците си да развиват своите социално-емоционални компетентности и умения за саморегулирано учене.
“Учим заедно” се реализира от фондация „Заедно в час” с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България” за втора година. Програмата цели да стимулира училищата да предложат и приложат работещи решения, които допринасят за преодоляване на конкретни предизвикателства в образователната система с пряко въздействие върху уменията и успеха на учениците. Партньори на програмата тази година са също Институт за изследвания в образованието и сайта prepodavame.bg.
Във втория етап на подбор експертното жури (вижте кои са хората в журито тук и тук) проведе 27 интервюта с училищните екипи, от които са избрани финалистите. Преди това журито подробно прегледа всички 89 кандидатури на училища от 26 области на страната.
Сред дейностите, заложени в одобрените за финансиране проекти има включени:
- Обучения на училищните екипи и вътрешни квалификации;
- Менторски програми за ученици и учители;
- Интегриране на практики развиващи уменията за саморегулирано учене и социално-емоционалните умения в редовните часове.
- Извънкласни занимания за повишаване уменията за саморегулирано учене през развитието на знания по български език и математика;
- Провеждане на изнесени лагери за развитие на умения;
- Фокусиране на работата на професионалните учещи общности върху развитието на умения за саморегулирано учене;
- Въвличане на родителите в училищния живот.

Повече от половината одобрени проекти ще се реализират с помощта на местни партньорски организации на училищата. Сред партньорствата има и такова между държавно и частно училище, с което училищата се надяват да демонстрират успешна обмяна на знания и умения.
“Изключително радостен съм, че и тази година интересът към програма “Учим заедно” е много висок. Вярвам, че с реализацията на избраните 9 проекта ще покажем на практика, как се се създават и интегрират успешни образователни практики, които са базирани на данни. Без съмнение изработените продукти от всички проекти ще подобрят уменията на учениците, а по този начин ще помогнат и за бъдещата им кариерна реализация. Вярвам, че ресурсите от проектите ще подкрепят усилията на образователната общност за преминаване към проектно базирани и СТЕМ уроци в бъдеще.”, коментира Мариян Ранков – ръководител училищни проекти във фондация “Заедно в час
Одобрените училища започват подготовката по изпълнение на проектите още тази седмица с провеждането на диагностични анкети уменията за саморегулирано учене на учениците, които ще вземат участие в проектните дейности. Данните ще помогнат на училищата да индивидуализират още по-добре обученията, които планират да осъществят и да определят кои са най-ключовите умения, които ще развиват през следващата учебна година.
Всички успешни практики от реализираните проекти ще бъдат достъпни за образователната общност в България през специална онлайн Платформа за саморегулирано учене, която предстои да бъде изградена в рамките на следващата учебна година. Тя ще е безплатна и ще позволи на учители и училища от цялата страна да задълбочат работата си за подобряване уменията на учениците за саморегулирано учене.
Ето и списък на одобрените за финансирене училища във второто издание на програма “Учим заедно”:
2 СУ “Ак. Емилиян Станев” – София
96 СУ “Лев Николаевич Толостой” – София
97 СУ “Братя Миладинови” – София
ОбУ “Неофит Рилски” – Дерманци
ОбУ “Св. Св. Кирил и Методий” – Ръжена
ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” – Ловеч
ОУ”Никола Вапцаров” – Селановци
СУ “Нешо Бончев” – Панагюрище
СУ “Христо Ботев” – Карнобат